1. TK Senior 1. TK SENIOR BRATISLAVA


Najstarší slovenský tanečný klub, určený pre vekovú kategóriu nad 40 rokov, založený v roku 1991.
Združuje nadšencov všetkých profesií, ktorí tanec povýšili na krásnu súčasť života
Dnešný dátum: 25. 06. 2022  Hlavná stránka :: Zoznam rubrík :: Weblinky :: Kalendár, nástenka  


Kronika

* Veľkonočný výlet 2019

Vydáný dňa 24. 04. 2019 (3828 zobrazení)

     Náš tohtoročný cieľ výletu bol: od priehrady Buková na zrúcaninu hradu Ostrý Kameň. Niežeby táto ruina bola špeciálne iná, ako tie ostatné. Jedinečnosť jej dodáva predovšetkým umiestnenie.


     Hrad sa nachádza na hlavnom hrebeni Zárub, leží na konci tohto exponovaného hrebeňa Malých Karpát. Sú z neho nádherné výhľady. Záruby sú najvyšším kopcom Malých Karpát - 767m a rovnako aj tento hrad je najvyššie položeným hradom v tomto pohorí. Nachádza sa vo výške 576m. A prečo Ostrý kameň? Hrad dostal pomenovanie podľa skaly, do ktorej bol vytesaný. (Z hradu je to na vrchol Zárub ešte asi 30-45 minút po hrebeni. Hrebeň medzi najvyšším vrcholom Malých Karpát a hradom je ostrie noža. Dobrá skalná hrebeňovka ako prenesená z Krivánskej Malej Fatry.)

    Stretli sme sa v pondelok, 22. apríla, medzi 9:30 – 10:00, opäť na parkovisku pred Krematóriom. Tradície máme v úcte =>ani naši páni ani dámy sa nenechali zahanbiť. Páni nás vyšibali a dámy rozdávali čokoládové vajíčka.  Okolo desiatej 2 autá ostali na parkovisku a ďalšie 4 so 16-timi turistami - členmi i priateľmi 1.TK Senior sa vybrali smerom na Záhorie (cca hodina cesty cez Stupavu, Lozorno, Sološnicu, Plavecký Mikuláš, Plavecký Peter). V Stupave sa k nám pridali Vierka s Jožkom, so synom, nevestou a vnukom. Keďže aj tí 3 páni v aute ctili tradície, tak po nájdení parkoviska pri nádrži Buková bola ďalšia šibačka a zásoby vajíčok mleli z posledného! Počasie bolo úžasnéééé, modrá obloha, príjemná teplota, lepšie ani nemohlo byť! Neviem či žiaľ alebo chvalabohu, ale “krčma” vedľa priehradného parkoviska nebola funkčná a tak sme sa hneď pustili smerom po hrádzi na druhý breh priehrady. Priamo nad ňou sa vypína najvyšší kopec Malých Karpát - Záruby. A na kopci  sa črtajú zvyšky hradu, sú do veľkej miery zarastené lesom. Aj preto je horšie viditeľný z diaľky.

     Na hrad vedú turistické značky z oblasti Bukovej, alebo zo Smoleníc. Na jednej z web-stránok sa píše: “Ak na hrad mierite zo Smoleníc cez vrchol Zárub, je potrebné byť v dobrej forme. Túra nie je náročná na prevýšenie, ale skôr na dĺžku. Ak vyrazíte na túru s malými deťmi či seniormi, lepšie bude voliť kratší prístup na hrad od vodnej nádrže Buková; ste tam do hodinky, pripraviť sa ale treba na veľké prevýšenie na krátkom úseku pri výstupe na hrad”. Zvolili sme vodnú nádrž Buková, ale bolo to veru viac ako hodinka a úsek sa nám vôbec nezdal krátkym! Výstup na hrad začal mierne, po žltej, ktorá nás previedla okolo jednej strany nádrže. Prešli sme cez lúku a do pol hodinky sme boli pri križovatke turistických trás Breziny. Odtiaľ vedie červeno značkovaná turistická trasa Štefánikovej magistrály, ktorá vľavo smeruje k ruinám hradu Ostrý Kameň. Kolmo na ňu ide modrá značka dolinou pod Zárubami. Sem odbočila - na radu okoloidúceho cyklistu - polovica z našej skupiny; lebo že tade ide síce dlhšia ale pohodlnejšia cesta na hrad. My desiati, včetne malého Filipka, ktorí sme sa nenechali odradiť, sme pokračovali po červenej. Onedlho končila tá príjemná časť trasy a začínala tá krásna – cesta lesom a začali sme pomaly stúpať. Potom prudšie stúpať a stúpať … a nakoniec …. Nakoniec sme dorazili na hrad. Tá druhá polovička skupiny sa napokon vrátili nazad na červenú značku (na radu okoloidúcich turistov) a vyšli tiež na hrad; neskôr, ale predsa! Neboli sme tam hore sami, ozaj veľa ľudí využilo pekný jarný deň na výlet. Dokonca aj ohnisko sme si tam mohli založiť k opekaniu (lebo Filipko), aj stolík bol pripravený, z batohov sa povyťahovali lepáky a kolovali všakovaké dobroty.

     Na prvom nádvorí je informačná tabuľa s nákresom pravdepodobného vzhľadu hradu a stručným popisom jeho histórie. Táto zrúcanina hradu z trinásteho storočia má svoje čaro. Pozrime sa kúsok do minulosti, kde v roku 1273 prvý krát spomenuli pohraničný hrad, ktorý strážil západné hranice Uhorska. Jeho hlavnou úlohou bolo chrániť diaľkovú obchodnú cestu, ktorá patrila k najvýznamnejším obchodným cestám v kraji. Hrad bol kráľovským majetkom, ale postupom času ho vlastnili rôzne rodiny. V roku 1704 sa v okolí hradu odohrala veľká kurucká bitka, pri ktorej časť hradu poškodili. Ako to už býva pri našich hradoch, poškodilo ho cisárske vojsko, ktoré sa snažilo potlačiť povstalcov. Vtedajší majitelia hradu – Pálfyovci presťahovali svoje sídlo inam a poškodený hrad ponechali osudu.

     Dole sme niektorí išli rovnakou cestou, iní dali prednosť pohodlnejšej, ale dlhšej lesnej ceste.

    Čo dodať na záver? Chcem pochváliť všetkých, že sa nevzdali a vyšli hore!! Boľavé či operované bedrové kĺby, kolená, … dostali zabrať!! Dovidenia o rok, na hrade Korlátko - dobrou správou je, že autom sa dá zaparkovať pár minút od hradu!

Ešte link na fotky z výletu: https://photos.app.goo.gl/1sQCZQ3eY2arJCjW6


[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] 1 2 3 4 5
Celý článok | Autor: Slávka Melečková | Informační e-mailVytisknout článek


Kalendár
<<  Jún  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

Kontakt
Ing. Peter Loja peter.loja(at)chello.sk
02 45246495
0915711820


Tento web pracuje na báze phpRS, PHP, MySQL, Dingo.
v