Takmer veľkonočný výlet 2020

Autor: Slávka Melečková <(at)>, Téma: Kronika, Vydané dňa: 25. 04. 2020

    Prečo „takmer“? Konal sa v piatok 24. apríla, bolo nás len 5, v pohnutom čase corona-karantény, po 11 dňoch od pôvodného termínu, ktorým bol 13. apríl - Veľkonočný pondelok. Išli sme vyskúšať náročnosť terénu.

      Trasa bola: okruh Plavecký Milkuláš, Jelenia hora (461 m.n.m.), vrch Javorinka (562 m. n. m.), potom na križovatku Kubašová, doľava na Mon Repos, z križovatky Pod Čiernou skalou na Kršlenicu a potom dole k východisku túry.

   Autá sme zaparkovali v obci za kostolom, odkiaľ vpravo, žltou turistickou značkou - asi 1,5 kilometrový úsek asfaltovou a neskôr poľnou cestou až do lesa. Cesta takmer bez stúpania, takže sme sa pomerne rýchlo dostali na rázcestník Pod Jeleňou horou.  Videli sme kolmú odbočku vedúcu prudko hore, ale bez akejkoľvek značky - mala tam byť zelená značku – tú sme ale našli až po pár prieskumných metroch!! Čakalo nás strmšie stúpanie až na vrchol Jelenej hory, no za tú námahu to určite stálo!! Po pár metroch sme sa dostali nad les a naskytli sa nám prvé výhľady na okolité lesy a taktiež aj na Plavecký hrad. NÁDHERA!! Vytiahli sme lepáky, kto čo mal, jedli, fotili, .... Cestičkou sme pokračovali po zelenej stále vyššie a vyššie až na vrch Javorinka, kde sme našli lavičku s výhľadom na severnejšiu časť Malých Karpát. Tam sme si oddýchli v neuveriteľnej “kaviarni u Gitky” – podávala sa ručne ťahaná štrúdla a káva!! Pokračovali sme stále po zelenej značke, cestičkou, ktorá bola na viacerých úsekoch zarastená, takže sme dávali pozor, aby sme náhodou nezišli mimo značenú trasu. Onedlho nás však potešila široká cesta idúca k smerovníku Kubašová, kde vľavo viedla červená značka až k Mon Repos. To bol kedysi Pálffyovský zámoček, no v súčasnosti tam nájdete len jeho kamenný základ a priľahlú horáreň s erbom Pálffyovcov. Pokračovali sme po červenej na ďalši smerovník - Pod Čiernou skalou, odtiaľ vľavo po žltej na vrch Kršlenice (505 m.n.m.), kam sme sa dostali pomerne jednoduchou trasou. Keďže sme na vrch pokračovali priamo z Jelenej hory, cesta mala iba minimálne prevýšenie. (Ak by sme sa však rozhodli ísť na Kršlenicu opačne, z obce, čakalo by nás asi pol hodinové stúpanie do pekne strmého kopca.) Odbočka na skaly Kršlenice vedie z malej čistinky, kde je aj ohnisko.Odtiaľ je to už iba pár metrov za vysnívaným výhľadom. Pohľad z Kršlenice nám vyrazil dych! Cestou dole po žltej značke nás čakal veľmi strmý kopec nadol. Tu bolo treba zvýšiť opatrnosť, keďže na zemi bolo veľa popadaných listov, halúzok, prachu – dosť sa to šmýkalo!! 

    Zišli sme to bez úhony, ale mysleli sme na našich seniorov – toto by mnohým určite nevyhovovalo. No dole do obce ide - z Mon Repos - aj bezpečnejšia cesta po zelenej značke, ale skaly Kršlenice je vidno len zdola!! Ten úžasný výhľad zhora nám stál za to opatrné a dlhšie schádzanie dole a dole, ….

    Možno si tento výlet urobíte so svojimi vnúčatmi alebo v malých seniorských skupinách – išli sme vám príkladom, aby ste vedeli čo vás čaká a neminie!! Je to krásna, stredne náročná túra.

Na záver si ešte môžte pozrieť náš nový fotoalbum:
https://photos.app.goo.gl/r8o2Ftjb9W8YUCBu7