2017 - Boli sme na koncerte v SF - napísala a fotila D. N.

Autor: Slávka Melečková <(at)>, Téma: Kronika, Vydané dňa: 30. 03. 2017

      Vypredanú hlavnú koncertnú sieň SF v stredu, 29. 3. 2017, tvorilo aj 21 členov či priateľov 1. TK Senior. V takomto bohatom počte sme už dávno na kultúre neboli /nepočítajúc jubileá, klubové výlety/. Nepíšem už samozrejme o počte tanečných párov na tréningoch. Nahlas si posťažoval i náš tréner Peter slovami:  “takáto masovka na tréningoch by bodla“!


      Symfonický orchester Vysokej školy muzických umení mal vo svojom programe veľmi melodické a uchu príjemne počúvateľné dielo Johanna Straussa ml. /predohra k operete Netopier/ a koncert pre husle a orchester č.1 D dur op. 6 Niccola Paganiniho. Veľký potlesk si vyslúžil sólista Tibor Bertók. Mladý virtuóz je v súčasnosti študentom 3. ročníka bakalárskeho štúdia na VŠMU v Bratislave. Po prestávke sa mladý talentovaný orchester zhostil vo veľmi peknom prevedení Symfónie č. 9  e mol Z nového sveta op. 95 „Novosvetská“. Patrí k najpopulárnejším dielam českého skladateľa,velikána Antonína Dvořáka. Standing Ovations celej sály iste povzbudil mladých hráčov a bol poďakovaním za ich príjemné predvedenie majstrovských diel.

     Výkon orchestra je priamo úmerný vnímaniu toho, kto pred nimi stojí, do detailov pozná všetky partitúry, motivuje ich svojou osobnosťou vydať zo seba všetko len to najlepšie. To sa podarilo mladému dirigentovi Martinovi Majkútovi, ktorý prišiel naštudovať repertoár až z Ameriky. Od r. 2010 je hudobným riaditeľom a šéfdirigentom Rogue Valley Symphony Orchestra v americkom štáte Oregon. Je držiteľom viacerých dirigentských doktorátov zo Slovenska i z Ameriky. Veselý, usmiaty, priam až kamarát mladých ľudí v orchestri, navodil atmosféru pokoja, istoty a odhodlania ísť naplno. Jeho skvelé dirigentské umenie tieto atribúty umožnilo. Radosť zo syna i z bohatého zastúpenia divákov a poslucháčov 1.TK mala jeho mama Anita, priateľka nášho klubu, ktorá sa počas prestávky s nami všetkými zvítala. Dokonca sa vraj nevedela sústrediť na druhú polovicu koncertu z toho príjemného prekvapenia.

  Na záver ešte pár fotografií a vyjadrenie príjemne strávených chvíľ pri počúvaní krásnej hudby v krásnom prostredí Slovenskej filharmónie:

 https://goo.gl/photos/nJ7AoML8A2BvpAvc7

Doplnok k záveru od S.M.:

tu je link na original video z "feisbuku" Správ RTVS z 30.marca s citátom dirigenta:

***Práca s mladými hudobníkmi je investícia, ktorá sa nám stokrát vráti***

​Hovorí Martin Majkút, slovenský dirigent pôsobiaci v Amerike. Pod jeho vedením odohral Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení v bratislavskej Redute slávnostný koncert. Študenti organizujú podujatie raz ročne a rok sa naň pripravujú.

 https://www.facebook.com/spravy.rtvs/videos/1804880443106103/?hc_ref=PAGES_TIMELINE