Veľkonočný výlet 2015 - Biele skaly - skalnatá dolinka nad Dúbravkou

Autor: Slávka Melečková <(at)>, Téma: Kronika, Vydané dňa: 07. 04. 2015

   Čas a miesto stretnutia: 6. apríl 2015, Veľkonočný pondelok, 10.00, stará Dúbravka, zastávka autobusu číslo 83 s názvom "ŽATEVNA".

   Bolo nás 16 na tradičnej turistike členov i priateľov 1.TK Senior. Tento rok nás odprevádzal René, lebo jeho polovička musela pre chorobu zvoliť kľudový režim a on ju nechcel nechať samotnú.

Základné “vyguglené” info o mieste: Biele skaly sú veľmi pekným „údolíčkom" medzi skalami. Podľa totemov sa dá predpokladať, že je to miesto stretávania sa trampov. Na mieste sa nachádzajú lavičky aj 3 ohniská. Kúsok od Bielych skál je studnička s rovnomenným názvom Biele Skaly; je treťou studničkou popri bočnej lesnej ceste, idúcej takmer súbežne s asfaltovou cestou, nazývanou Vojenska cesta, z križovatky ciest v lokalite Dúbravská hlavica, k areálu bývalej raketovej základne.

Dokonca sa dá nájsť aj toto video:

https://m.youtube.com/watch?v=KeWdsdfPpK8

 Myslím si, že väčšina “účastníkov zájazdu” toto miesto nepoznala. Pred 2 týždňami sme ho boli, Daniela, Anitka a ja, preskúmať. Daniela našla v Dúbravských novinách presný popis cesty a tak sme neblúdili ani vtedy ani teraz. Ale neboli sme sami čo sme sa rozhodli ísť práve tam. Našťastie obsadené boli len dve ohniská, to tretie čakalo na nás. Uplatnili sa nielen kadejaké sladké dobroty či donesené lepáky; dobre padli aj tekuté “ohrievadlá”, o ktoré nebola núdza; lebo dvakrát teplo veru nebolo! A tak pahreba poslúžila nielen na opekanie klobások ale aj ruky sa nad ňou dali ohriať. Dym vo vlasoch a v oblečení sme potom vetrali cestou domov. Tá viedla dole kopcom, lesom plným medvedieho cesnaku, smerom k objektu Slovenských závodov technického skla. Neobišli sme ani neďalekú Veľkú lúku, známu aj ako Villa rustica - archeologickú lokalitu, nálezisko pozostatkov pamiatky z rímskej doby, vyhlásenú v roku 1990 za národnú kultúrnu pamiatku. Dnes si o jej veľkosti a vzhľade môžeme urobiť obraz na základe zakonzervovaných základov stavby. Ale žiadne informácie sa žiaľ nedozviete namieste, je tam prázdna info-tabuľa!! Takto si my Slováci vážime naše kultúrne dedičstvo!! Bolo nám z toho smutno.  Naše rozhorčenie schladili poletujúce snehové vločky! To aby sme si nemysleli, že pani Zima sa dá len tak vytlačiť zo svojho trónu! Možno o rok bude teplejšie, opäť dovidenia, priatelia!

link na fotoalbum:

https://photos.app.goo.gl/xbZ2KzVzaQsCh7Fr8